Itt megtalálhatod ami neked kell!!

A Honlap szlogene:Tedd ki te is az oldaldra!

 

 A westie (weszti) kutyákról

                      Tudhattok meg pár

                                Dolgot!!

Teljes név:   West Higland White terrier

Magassága:  Szuka: 26cm

                      Kan: 28cm

Színe:  Hófehér

Pár parancs:

Az ül! Parancs:  Mondjuk a kutyának, hogy ÜL! ha leült simogassuk meg a fejét és dicsérjük meg.Nem kell elsietni a gyakorlatot, nem baj ha későn tanulja meg!

A fúj!parancs: Ha valamit be szeretne enni amit nem szabad szóljünk rá eréjessen, hogy FÚJJ!!

A lábhoz parancs:Guggoljunk le hozzá és mondogassuk neki, hogy lábhoz.Ha odamegy akkor dicsérjük meg!Akkor is ha sok időbe tellik még oda ér!!

A westie élete:

Önálló fajkén 1907-ben ismerték el, eddig fekete nem kívánatos fajként tenyésztették. Bátor, sokszor vakmerő amit a fejébe vesz azt mégis megvalósítja. Barátságos, kiegyensújozott, de még is változatos.Öntudatos, néha "ravasz", de nagyon tanulékony. Ezek azok a tipikus tulajdonságok, amelyek mindenkivel megszerettetik a westie-t. Minden helyzetben feltalálja magát, a vendégekkel mindig barátságos, ok nélkül sohasem ugat, a gyanús zajokat mindig jelzi.Mindig készenáll, hogy megvédje gazdáját. Pici, hegyes, rövid szőrü a füle felfele áll.

Pár szó a westiekről:

Hazánkba 1968-ban érkezett az első west highland white terrier, az egyes törzskönyvi számon nyilvántartott Prince of Snow, Angliából. Az azóta eltelt három évtized alatt a fajta igen népszerűvé vált, már önálló westi klub is működik Magyarországon. E kis fehér terrier kedveltsége magától értetődő: a tetszetős küllem vidám, kedves természettel párosul, a kis méret pedig ideális városi kedvenccé teszi a westit Apró testében azonban hatalmas szív dobog és rengeteg energia rejtőzik. Méretéhez képest nagyon erős, nagyon kitartó, de beéri viszonylag kevés mozgással is, ha viszont hosszú kirándulásokhoz keresünk társat, a westi akkor sem hagy cserben minket, fáradhatatlanul kíséri gazdáját erdőn-mezőn. Különben is imádja az emberi társaságot, nagy mókamester, a gyerekekkel is kedves. ősei vadászösztönét azonban a mai napig hordozza, egy kis bátorságért, harciasságért nem kell a szomszédba mennie. Kiváló jelzőkutya. Türelemmel, szeretettel sok mindenre megtanítható, kiváló agility-kutya.

A west highland white terrier kitenyésztőjének Malcolm ezredest tartják, állítólag ő adta a fajtának a ma is használatos elnevezést, de saját bevallása szerint a tenyésztői munka oroszlánrészét apja és nagyapja végezte. Az ezredesnek egész kennelre való fehér terriere volt, kiállításra 1900 táján vitte először kutyáit. A Malcolm-család az Argyllshire-i Poltalloch-ból származott. Egyébként Argyll hercegének uradalmában, Roseneathben is a Malcolm-féle típushoz hasonló kutyákat használtak, de itt persze roseneath terriernek hívták a kis fehér ebeket. A westit róka-, borz- és vidravadászatra használták, s azért lett fehér színű, hogy hajtás közben véletlenül se tudják összekeverni a vaddal és ezért tévedésből lelőni. A fajta kialakításához valószínűleg felhasználták a skót és a cairn terriert is. Korabeli festményeken egyébként sokszor szerepelnek kis fehér terrierek, mint például Sir Edwin Landseer?Büszkeség és szemtelenség? c. 1839-ben készült festményén is.

Miután 1904-ben megalakult a West Highland White Terrier Club, majd 1906-ban a Whwt Club of England, 1907-ben az Angol Kennel Klub is elismerte önálló fajtaként a westit A mai típus a második világháború óta állandósult. A háború után nagyon kevés kutya maradt, de szerencsére voltak megszállott tenyésztők (pl. a Wolwey, Leal, Calunna kennel tulajdonosai), akiknek köszönhetően tovább élt a fajta. Derek Tattersall szerint a háború végén állítólag egy Mentor nevű kutya volt az egyetlen fedezőkan, aki ráadásul félheréjű volt; ez magyarázat lehet a számtalan vonalban ma is előbukkanó félheréjűségre. Az utóbbi évtizedek jelentős tenyészetei közé tartozik Sue Thomson Ashgate kennele, de Dorothy és Ry Wilshaw Domaroy kennele is jelentősen befolyásolta a közelmúlt tenyésztését. A híres Crufts kiállításon 1976-ban lett először westi a Best in Show, a Kathleen Newstead által tenyésztett Ch. Dianthus Buttons.

A westi a legtöbb kutyával ellentétben nem szabályosan vált szőrt, nem bizonyos időközönként vedlik, hanem rendszeres trimmelés-sel szabadíthatjuk meg az elhalt szőrszálaktól és kerülhetjük el, hogy bundája hosszúra és bozontosra nőjön. Ha kutyánkkal rendszeresen akarunk kiállításokra járni, bízzuk a trimmelést szakképzett kutyakozmetikusra. Általában 10-12 hetente kell egy westit trimmelni, tehát a kölyökvásárlás előtt ezt is számítsuk bele a tartási költségekbe. Érdemes a tenyésztőnél vagy a fajtaklubnál érdeklődni, ők mindenképpen megfelelő és hozzáértő kozmetikust fognak ajánlani. Sokszor maga a tenyésztő is vállal kozmetikát. Ha leendő kiállítóként és tenyésztőként magunk kívánjuk felkészíteni kutyánkat, rengeteg időt és energiát kell fordítani e ?művészet? elsajátítására. Sokat kell gyakorolni, s idővel egyre tökéletesebb eredményt érhetünk el. Egy jó bíró szeme elől persze a legjobb trimmeléssel sem tudjuk elrejteni kutyánk hibáit, de ne feledjük: a kutya megjelenése is beleszámít az összhatásba.

Mivel a westi igen népszerű fajta, sokan csupán a pénz kedvéért fogtak bele szaporításába, így legyünk elővigyázatosak a kölyökválasztásnál. Járjunk kiállításokra, nézzünk körül, ismerkedjünk a tenyésztőkkel. A kiállító-tenyésztőknél általában a leendő kölyök anyját és apját is megtekinthetjük. Ez nagyon hasznos és ajánlott a külső és belső tulajdonságok miatt is, melyet leendő kutyánk több-kevesebb mértékben örökölni ill. örökíteni fog (ha majd magunk is tenyészteni akarunk vele). Egy westi általában 12-15 évet is elélhet, így különösen fontos, hogy mindent alaposan átgondoljunk kölyökvásárlás előtt, hiszen több mint egy évtizedig lesz a társunk. Ha ne adj isten valami miatt mégiscsak meg kell válnunk kutyánktól, forduljunk először a tenyésztőhöz, aki a kutyát kölyökárban visszavásárolja, vagy segít egy megbízható új tulajdonost keresni. Egy lelkiismeretes tenyésztő már az adásvételi szerződésben is elővásárlási jogot köt ki, ha a tulajdonos valamilyen okból megválna kutyájától, de legalábbis saját engedélyéhez köti a kutya harmadik személynek történő eladását. Mindez annak érdekében történik, hogy a kölyök kizárólag felelősségteljes kezekbe kerülhessen.

A westie ápolása:

 

A westie szőre hófehér, és ahhoz, hogy valóban szép legyen, rendszeres ápolásra van szüksége. A kutya szőrzetét minden nap ki kell kefélni, és ha sáros, akkor meleg vízzel meg is kell fürdetni. A szőrzet két rétegből áll: a puha tömöttaljszörzetből. Már kutyáktól eltérően a westie-k nem vedlenek se tavasszal se ősszel, ezért az egészségügyi problémák megelőzésére 3 havonta kell trimmelni. Ez a szőr ritkitásából és rövidebre vágásból áll.

A westie, mint házikedvenc: Nagy-Britanniában a 19. század végén rendezett kutyakillításokon már mutattak be westie-ket. Rajtuk böbb esetben is harci sebek voltak, amelyeket a vadászat során szereztek. Ezt azonban nem hibának számították, hanem inkább különleges bátoság és jó vadásztehetség bizonyítékakénttartották számon. Egyre gyakrabban lehetett kiállításokon vele találkozni, a következetes tenyésztés során pedig megváltozott a külső megjelenése: rövidebb lett a háta, tömörebb a testalaka, és dúsabb a szőrzete.

Így több olyan tulajdonágott is szerzett a fajta, ami a vadászat során hátrányos lett volna, a kiállításokon viszont előnyt jelentett. A westie őse: a Cairn terrier (kern terrier).

 

Együtt tudunk élni a westievel?:

Mielőtt megvásárolnánk a kutyát, alaposan gondoljuk át annak következményeit!! Ha valaki egy hirtelen jött ötlettől vezérelve visz vissza egy westie-t, az elég önző és felelőtlen viselkedésre vall. Gondoljuk meg: a kutya olyan különleges csaláttag, akiről 15 vagy akár több évig is gondoskodnunk kell. Ezért a vásárlás előtt alaposan fontoljuk meg, hogy együtt tudnánk-e élni egy westie-vel.

Szuka vagy Kan?:

Tenyésztőknél sem tapasztalni semmilyen különbséket a szukák és a kanok természete közt. Nemtől függetlenül bátrak, ragaszkodóakés életre valók. Ennek ellenére kezdő kutyatartónak a szukák a megfelelőbbek, mert ennek felnevelése kevesebb gondal jár. Ez persze nem azt jelenti, hogy kevesebb odafigyelést igényelnek, csak valamivel engedelmessebbek a kanoknál. A szukák évente 2-szer tüzelnek.

A megfelelő kölyök kiválasztás:

Az egészséges kölyök élénk és kiváncsi. Egyből a tenyésztőhöz szalad, és nem kuporodik be a sarokba. A sima szőrű kölykök előnyessebbek, mert ezeknél felnőttkorban szép, tömör szőrzet fog kialakulni.A szőrfajtáknál lehet drótszőrű és sima szőrű.

A westi és a háziállatok:

Barátságos természetükből adódóan a westie-k békésebben élnek a többi háziállattal. De mivel a vestie eredetileg vadászkutya volt, az idegen macskákat mindig megkergeti. A védekezni nemtudó háziállatok pl: hullámos papagáj, hörsög, nyúl, tengerimalac ezek az állatok nincsennek biztongágban a westie közelében. Ha ilyen állatokat tartunk azokat soha NE hagyjuk felügyelet nélkül a kutyával.

FIGYELEM!!:

A KISKUTYÁT KIZÁRÓLAG TENYÉSZTŐTŐL VÁSÁROLJUNK!!

Képek:

westie-welpen-09.jpg

 

w.jpg

 

images.jpg

 

wauzertommywestieschnauzerpuppy1.jpg

 

 

18949387_1.gif



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 4
Heti: 1
Havi: 314
Össz.: 65 770

Látogatottság növelés
Oldal: Westie kutyák
Itt megtalálhatod ami neked kell!! - © 2008 - 2024 - popfarm.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »